Libet Ceramic – montaż na wiele sposobów

thumb

Płyty z kolekcji Libet Ceramic są bardzo łatwe i wygodne w montażu oraz demontażu.

Zalety te wynikają z wykorzystania do produkcji wysokogatunkowych surowców, a także stałych wymiarów oraz niewielkiej wagi pojedynczej płyty gresu porcelanowego.

Włoskie gresy porcelanowe EVO_2/ETM to wyjątkowy design, doskonałe parametry technicznie i funkcjonalność. Dzięki tym zaletom płyty znajdują zastosowanie nawet w najbardziej wymagających przestrzeniach. Dodatkowym atutem jest fakt, że gresy można ułożyć na każdej powierzchni, niemal każdym dostępnym sposobem. Ponadto, niezależnie od rodzaju powierzchni, przy montażu płyt skorzystać można z tego samego systemu układania, jak w przypadku tradycyjnych zewnętrznych materiałów nawierzchniowych. Najpopularniejsze sposoby montażu dwudziestomilimetrowych gresów to układanie na trawie, żwirze lub piasku, przy pomocy kleju, a także na wspornikach.

Montaż na trawie

Decydując się na to rozwiązanie, zachowujemy trawnik, a jednocześnie zapobiegamy uszkodzeniom, wywołanym przez duży ruch oraz zapewniamy odpowiedni odpływ wody do gruntu. Montaż płyt rozpoczynamy od rozłożenia gresów w docelowych miejscach, a następnie wyznaczamy ich kontur przy pomocy szpadla. Po ściągnięciu płyt, w wytyczonych miejscach wykopujemy ziemię do głębokości 8 cm. Następnie wysypujemy warstwę żwiru (w celu stabilizacji) i na nim kładziemy gres, tak, aby płyty leżały powyżej 0,5-1 cm gruntu. Na koniec płytę delikatnie wyrównujemy gumowym młotkiem.


Montaż na żwirze lub piasku

Układanie na żwirze zapewnia prawidłowe odwadnianie nawierzchni dzięki szczelinom między płytami, które pozwalają wodzie na bezproblemowy odpływ. To rozwiązanie jest idealne wszędzie tam, gdzie położenie tradycyjnej nawierzchni na kleju nie jest możliwe.
Do montażu na żwirze zaleca się stosowanie przekładek, ponieważ stanowią one wsparcie dla płytek i pozwalają na uzyskanie równych powierzchni. Przezroczysty materiał sprawia, że prawie nie są widoczne i mogą być cięte w celu tworzenia prostych wzorów instalacji w kształcie litery T .Montaż na żwirze rozpoczynamy od przygotowania podłoża.

Wariant I (z płytą betonową)

Do istniejącej płyty betonowej (o grubości 10-20 cm), z zachowanym spadkiem 1-2%, przyklejamy warstwę izolacji wodoodpornej, na której następnie układamy matę ochronną. Na niej równomiernie usypujemy warstwę żwiru (o granulacji 4-8mm), dokładnie ją wyrównując. Na tak przygotowane podłoże układamy płyty, zostawiając między nimi niewielkie przerwy (fugi), zapewniające swobodny odpływ wody.

Wariant II

Gresy można zamontować także drugim sposobem, z pominięciem płyty betonowej, przygotowując podbudowę według poniższego schematu:

 

Montaż przy pomocy kleju

Montaż przy pomocy kleju to idealne rozwiązanie na wjazdy, parkingi czy podjazdy garażowe, ponieważ taka powierzchnia jest bardzo odporna zarówno na dynamiczne, jak i skoncentrowane obciążenia.
Gresy układamy na płycie betonowej z zachowanym spadkiem 1-2%. Na podłoże pacą zębatą nakładamy zaprawę klejącą elastyczną, do której kleimy płyty, sprawdzając co jakiś czas równość powierzchni. Ze względu na stały wymiar i precyzyjny kształt gresów, możliwe jest zastosowanie niewielkiej, nawet 3 mm spoiny. Nawierzchnię fugujemy zaprawą na bazie cementu. Po zakończeniu tego etapu prac rekomendujemy natychmiastowe usunięcie nadmiaru materiału do spoinowania oraz delikatne umycie powierzchni wodą, uważając na to, by nie naruszyć/wymyć fug. Po 24 godzinach nawierzchnię można dokładnie umyć wodą.

W przypadku, gdy płyty układane są na zewnątrz, konieczne jest zastosowanie izolacji poziomej, według schematu pokazanego poniżej:

Montaż na wspornikach

Montaż na wspornikach tarasowych wykorzystuje system podnoszonych podłóg. Przy tym systemie układania wszystkie rury i instalacje elektryczne położone pod powierzchnią płyty mogą być sprawdzane w każdej chwili. Umożliwia to natychmiastową dostępność przez proste podniesienie i usunięcie płyty.
Montaż na wspornikach tarasowych jest niezwykle prosty, szybki i nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi. Korzystając z tego sposobu, możemy w kliku krokach ułożyć estetyczny i funkcjonalny taras. Do montażu potrzebne są jedynie: wsporniki, poziomica, szczotka i zmiotka, ewentualnie klucz do regulacji wysokości oraz chwytak. Pracę zaczynamy od dokładnego oczyszczenia podłoża, na którym będą układane płyty. Niezwykle ważne jest, aby powierzchnia była równa i stabilna. Wsporniki regulujemy do odpowiedniej wysokości (lub używamy wsporników o stałej wysokości) i rozkładamy je na powierzchni. Na stopniowo rozkładane wsporniki kładziemy płyty (narożniki płyt powinny być wkomponowane w skrzydełka wspornika). Po ułożeniu, przy pomocy poziomicy, sprawdzamy równość nawierzchni. W przypadku odchyleń, ściągamy płytę (najwygodniejszym sposobem jest użycie chwytaka) i regulujemy wysokość wspornika. Decydując się na ten sposób montażu warto wybrać wsporniki samopoziomujące, które pozwalają uzyskać równą powierzchnię całego tarasu, nawet pomimo wymaganego spadku (1-2%), co podnosi komfort użytkowania. Wypoziomowany taras można od razu użytkować.


Gresy porcelanowe możemy zamontować na wspornikach o stałej lub regulowanej wysokości. Ilość wsporników uzależniona jest od parametrów technicznych płyt oraz wymagań projektowych. Szczegółowe zalecenia znajdują się w katalogu Libet Ceramic dostępnym na stronie www.libet.pl/katalogi-online/.

 

stwórz wizytówkę
swojej firmy

Serwis Brukarze.pl to najszybciej rozwijająca się w Polsce baza brukarzy i firm świadczących usługi brukarskie.

Jesteś brukarzem? Załóż konto, aby czerpać korzyści z obecności w serwisie Brukarze.pl.

Załóż swoje konto dzyndzel

Dzięki otwartej, stale powiększającej się bazie firm brukarskich, serwis Brukarze.pl jest platformą kojarzącą wykonawców nawierzchni z klientami poszukującymi profesjonalistów w swoim fachu.

Rozwijaj swój biznes, docierając do nowych klientów z całej Polski.

W serwisie Brukarze.pl możesz bezpłatnie i w prosty sposób utworzyć własną stronę z unikatowym adresem www. To ważne nie tylko wtedy, gdy nie posiadasz swojej własnej strony internetowej.

Wiarygodność serwisu Brukarze.pl zapewnia Libet - największy producent kostek nawierzchniowych premium w Polsce.

PYTANIE DO EKSPERTA