TECHNOLOGIE CHRONIĄCE POWIERZCHNIĘ KOSTEK

thumb

Wyroby betonowe stanowią dziś podstawę do tworzenia trwałych nawierzchni nawet w bardzo wymagających miejscach. Są odporne na duże obciążenia i oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Długotrwale użytkowane oraz stale narażone na zmienne warunki atmosferyczne, mogą jednak z czasem niekorzystnie zmienić wygląd. W technologii produkcji kostek Libet od lat stosujemy więc specjalny system ALS, ułatwiający im zachowanie pożądanej estetyki. W tym roku wprowadziliśmy kolejne, innowacyjne rozwiązanie — oto krótka geneza systemu Poly Hard Coat.

 

TRWAŁE JAK BETON?

Potrzeba wprowadzania dodatkowej ochrony produktów słusznie kojarzonych z trwałością wynika z faktu, że beton jest materiałem porowatym. Jego struktura pozostaje taka mimo stosowania w procesie wytwórczym mieszanki o najlepszych parametrach oraz odpowiedniego zagęszczenia jej przez siłę prasy hydraulicznej i dodatkowych wibracji. W świeżej mieszance betonowej obecna jest bowiem woda, której nadmiar w procesie hydratacji odparowuje, pozostawiając puste przestrzenie w postaci gęstej siatki porów i kapilar, ułatwiających wnikanie płynów (zwłaszcza, gdy się ze sobą łączą).

 

NIEZBĘDNA OCHRONA DZIĘKI ALS

Dążąc do zniwelowania tego niekorzystnego zjawiska, kilka lat temu opracowaliśmy technologię o nazwie Anti Liquid System (ALS), polegającą na zastosowaniu w wyrobach środków hydrofobowych — także w warstwie konstrukcyjnej. Jest to szczególnie ważne dla ograniczenia podciągania wody z podłoża, która może wynosić na powierzchnię kostki zanieczyszczenia, powodując przebarwienia czy wykwity solne. Zmniejszenie przepuszczalności kapilar pozwala też znacznie ograniczyć wykwity wapienne. ALS stał się doskonałą podstawą do dalszego unowocześniana metod, zapewniających pożądany efekt wizualny na produktach.

 

INNOWACYJNY PHC

phc

Naszym najnowszym osiągnięciem w dziedzinie zabezpieczania powierzchni kostek jest technologia PHC (Poly Hard Coat), polegająca na pokrywaniu produktu specjalną powłoką lakierów utwardzanych promieniami UV. Na finalny efekt tego procesu niemały wpływ ma odpowiednie przygotowanie wyrobów oraz stała kontrola parametrów ich szczelności na etapie produkcji. Przede wszystkim beton jest zabezpieczany środkami hydrofobowymi w całym przekroju (ALS). Dodatkowo, na jeszcze świeżą jego powierzchnię nanoszona jest warstwa podkładu, która wnika na głębokość kilku mm, działając impregnująco i uszczelniająco. Dzieje się tak za sprawą powstawania (w reakcji kompleksów aktywnych ze składnikami betonu) specjalnych kryształków, które wypełniają istniejące kapilary i mikropęknięcia.

Tak przygotowane podłoże ma uniemożliwić ewentualne przedostanie się wykwitu wapiennego pod, nakładany w kolejnym etapie, lakier UV oraz zapewnić mu równomierne rozłożenie i odpowiednią przyczepność. Poly Hard Coat z powodzeniem wykorzystuje możliwości sprawdzonych rozwiązań, wzbogacając je o walory najnowszej generacji preparatów lakierujących. W praktyce oznacza to stworzenie optymalnych warunków do trwałego utrzymywania przez produkty atrakcyjnego wyglądu. Otrzymują one bowiem niezwykle wysokie parametry odporności na wodę, promienie UV, mróz, aktywność biologiczną czy wnikanie rozmaitych substancji (jak tłuszcze, przepalony olej silnikowy, keczup, czerwone wino, herbata itp.) — w zależności od czasu pozostawienia zanieczyszczeń na powierzchni. Oczywiście, w dalszym ciągu zaleca się regularną pielęgnację materiałów z betonu jako podstawę utrzymania ich w pożądanym stanie.

Technologia PHC została zastosowana przy produkcji Via Trio PHC, a pozostałe kostki premium, prezentowane w tegorocznej ofercie, otrzymały kompleksowe zabezpieczenie w postaci Anti Liquid System. Obie propozycje obejmują szeroki zakres właściwości ochronnych.

stwórz wizytówkę
swojej firmy

Serwis Brukarze.pl to najszybciej rozwijająca się w Polsce baza brukarzy i firm świadczących usługi brukarskie.

Jesteś brukarzem? Załóż konto, aby czerpać korzyści z obecności w serwisie Brukarze.pl.

Załóż swoje konto dzyndzel

Dzięki otwartej, stale powiększającej się bazie firm brukarskich, serwis Brukarze.pl jest platformą kojarzącą wykonawców nawierzchni z klientami poszukującymi profesjonalistów w swoim fachu.

Rozwijaj swój biznes, docierając do nowych klientów z całej Polski.

W serwisie Brukarze.pl możesz bezpłatnie i w prosty sposób utworzyć własną stronę z unikatowym adresem www. To ważne nie tylko wtedy, gdy nie posiadasz swojej własnej strony internetowej.

Wiarygodność serwisu Brukarze.pl zapewnia Libet - największy producent kostek nawierzchniowych premium w Polsce.

PYTANIE DO EKSPERTA